Chudý ale krásný

úterý 24. listopad 2009 12:51

a hlavně přirozený

je kraj na severovýchod od Tater. Čím více se vzdalujete  velkým městům se všemi nákupními markety, továrnami, sídlišti a blížíte se k severu tím větší prostota na vás dýchá. Obce začínají s názvem Spišská…ké…+něco.P8090030vlip.jpg Žádné komíny továren, jen rozsáhlá, nedotčená příroda. Říkala jsem si, že zdejším lidem se zde žije bohatě na duši ale obtížně pro životní existenci. Možná už jsou s přírodou, životním stylem tak spjatí, že jím to ani nepříjde.

Hlavně že JSOU. Určitě si více váží všeho čeho dosáhnou svojí těžkou prací, umí využít vše, neplýtvají a jsou skromnější. Co já vím, třeba je to jen má domněnka, představa, iluze…ale je hezká!

P8070228dunajec.jpgByly zde špatné silnice ale vždy čisté, skromné domky. Nové, moderní výstavby poskrovnu. Všude kolem obcí byla vidět spousta malých políček na kterých se pěstují základní plodiny k žití: brambory, zelí, kedlubny, řepa aj. Políčka byla označená nějakou páskou nebo vytyčenými kolíky.

Mnohdy je hlídali strašáci. Vytvořila je lidská ruka a byli“nahastrošení“ převážně z již obnošených hadříků které už svůj účel nositelům splnili. Kolem drobných hospodářství byly postavené kupky sena. qsenokupky.jpg

 Měla jsem z nich velkou radost neboť evokovaly ve mně vzpomínky na dětství. Často vídávám  strojem slisované válce nebo kostky. Už jsem si na ně tak zvykla, že mě kupky sena mile překvapily. Je jiná doba, technický pokrok je k užitku ale také má své zápory. Byla jsem štastná jako blecha která si najde potravu. Já na moment našla tu svou potravu emociálně nádherně vzpomínkovou. 

   Také jsme tehdá pomáhali rodičům sušit seno z posekané velké zahrady. Vždy se čekalo na příznivou předpověd počasí. Rodiče jsme obdivovali jak jím to s tou kosou pěkně od ruky jde. Každý přítomný pomahač který měl ruce a nohy, nafasoval dřevěné hrábě. Pěkně si je hlídal aby nepřisel o jeden z dřevěných zubů neboť se pak špatně obracelo a hrabalo seno. Sušení sena mělo svou atmosféru léta a  pospolitosti rodiny. Jako děti jsme se těšili na samotné finále  sušení kdy už bylo seno na  půdě pod střechou a my se po něm se sestrou a kamarádkami válely….dosud jsou to krásné vzpomínky!  P802tkoruny.jpg

Krajina je hornatá, hodně zalesněná. Po celou dobu jízdy autem jsme mohli vidět po levé straně panorama vypínajících se štítů Belianských Tater a občas se nám zadařilo zahlédnout dominantu Spišského Zamaguří a hlavně Pienin skalní masív Tři koruny. Byly to jen chvilkové momenty vždy poté co jsme vyjeli nějaký kopcovitý úsek a pak sjeli opět do rovinatého údolí. 

Božena Šimková

Božena Šimková

Božena Šimková

O životě na vozíčku. O strastech i slastech a mém vnímání ŽIVOTA.

Kdo jsem? Vozíčkářka žijící již 29let s nemocí roztroušená skleróza.Psala jsem též články v soutěži LN www.old.bigbloger.lidovky.cz/vozickarka

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora